שיקום נכים

/שיקום נכים
שיקום נכים2018-11-12T11:06:36+00:00

טיפולים ושיקום נכים

שיקום נכים – לא קל להתמודד עם נכות בעולמנו, זאת בלשון המעטה. נכות גוררת עמה התמודדות פיזית ונפשית מדי יום, זאת בנוסף ללא מעט מגבלות וקשיים שמציב העולם שבחוץ. אמנם אנו מצהירים לא פעם על כוונותינו לקבל לחברה אנשים מכל הגוונים, אך בפועל אנו נוטים לפעמים לשכוח את המיעוטים הזקוקים להתחשבות נוספת. הנגשה פיזית, הנגשה וירטואלית באתרי אינטרנט, קבלה למקומות עבודה, תמיכה רגשית, לכל אלו נזקקים נכים או בעלי מוגבלויות מדי יום, אך לא תמיד המציאות מאפשרת זאת.

מבחינת המחוקק, בימים אלו, כאשר מתקיימת מחאה לצורך העלאת קצבת הנכות, ישנם צעדים מסוימים הנעשים כמו החוק שמחייב גופים ממשלתיים להעסיק 5% עובדים בעלי מוגבלויות או החוק המחייב אתרי אינטרנט לעבור הנגשה לבעלי מוגבלויות. אך מאחר שהחוקים לא תמיד מיושמים ולא תמיד נאכפים, וכמו שישנם מקומות ומבנים אשר הגישה אליהם עדיין לא נגישה, כך ישנם גם אתרי אינטרנט לא נגישים, מצב אשר מקשה על בעלי מוגבלויות להשתלב במקומות עבודה כרצונם.

ישנן גם עמותות שונות בארץ הנלחמות לשמירה על זכויות הנכים, פועלות לשיקומם ולתמיכה בהם, אך גם לשילובם בחברה כשווים לכל דבר. ישנן עמותות המקיימות מפגשים ספורטיביים ומשחקים שהם גם מפגשי השראה בין אלופי ספורט הנכים בארץ לבין קבוצות של חיילים, תלמידים ועוד. עמותות אחרות מארגנות פעילויות שיקומיות וחברתיות של ספורט אתגרי לנכים לשם העצמה ושילוב חברתי, וכן ישנן עמותות אשר מספקות מענה לשאלות, ייעוץ , תמיכה והכוונת שיקום נכים

שיקום נכים לאחר פציעה, תאונה או מחלה

שיקום נכים - מוכר משרד הביטחוןכשהנכות אינה מלידה ונגרמת בשלב כלשהו בחיים עקב פציעה, תאונה או מחלה, מדובר בהסתגלות לחיים חדשים לחלוטין, ובמפגש מערער עם המציאות החדשה. אין שום מניעה שאדם שהפך נכה בשלב כלשהו בחייו לא יוכל לחיות חיים מלאים ועשירים, להגשים את עצמו, לבנות משפחה ולהחזיק בקריירה מספקת, ולשם כך יש צורך במסגרות מתאימות שיעזרו לאותו אדם לעבד את הטראומה שעבר, ללמוד את המציאות החדשה ולמצוא את תעצומות הנפש שיובילו אותו קדימה.

שיקום נכים כולל קודם כל ליווי רפואי, שמלווה את האדם מרגע התאונה, הפציעה או גילוי המחלה. הליווי כולל תרופות להקלה על כאבים, פיזיותרפיה וחיזוק, ולמידה של ההתנהלות היומיומית החדשה בין אם מדובר בשימוש בכסא גלגלים, בקביים או בכל דרך אחרת שמתבקשת על פי אופי ודרגת הנכות.

אצל אדם שהפך לנכה, מכל סיבה שהיא, האיברים שנפגעו גורמים להיערכות מחודשת של הגוף כולו. כל ההרגלים שהגוף אסף וזכר עד אותו יום משתנים, ומערך שלם וחדש של שרירים ותנועה צריך להיבנות בהתאם למגבלות שהנכות מייצרת. הפיזיותרפיה לאחר הפציעה חשובה מאוד עבור הגוף שנפגע, גם על מנת לחזק את חלקי הגוף שנותרו בריאים וללמוד איך להשתמש בהם באופן שלא היה מוכר לגוף עד כה, כמו למשל אדם שיושב בכיסא גלגלים וצריך כוח רב בחלק העליון של גופו על מנת להניע את עצמו.

הטראומה שעובר הגוף היא משמעותית מאוד, וחלק מהשיקום צריך לכלול גם את ההבנה שהגוף זקוק גם לשירותי הבראה, עיסוי וחמי מרפא. הטיפול בגוף צריך להיות מאוד עדין ולהתייחס לטראומה הפיזית והרגשית שעבר אותו אדם. עיסוי רפואי הוא למשל אמצעי להקלה פיזית שמייצר חיבור אוטומטי בין הגוף לרגש ועשוי להביא להקלה בשני המישורים.

עיסוי רפואי נעשה על ידי מטפלים מוסמכים ובהתאם לסוג הפגיעה של כל אדם. עיסוי משפר את זרימת הדם בגוף, מרפה ומשחרר את השרירים ומשחרר חומצות שהצטברו ברקמות, משפר את הגמישות ואת טווח התנועה ועשוי אף להקל על כאבי פנטום במצבים של קטיעה.

שיקום לאורך זמן

עבודה עם נכים היא תהליך המשתנה לאורך הזמן ודורש התייחסות אחרת מול כל אדם, סוג פגיעה ודרך התמודדות. המטרה החשובה ביותר היא כמובן ההשתלבות של כל אדם בעל מוגבלות כלשהי בחברה כשווה בין שווים, והענקת הזדמנות שווה לכולם. מעבר לכך, בהתמודדות עם נכות ישנן רגישויות שחייבות להילקח בחשבון וכן התנהלות שונה לגבי כל מקרה לגופו.

נכות מלידה אינה דומה לנכות עקב תאונה, פציעה או מחלה, ולכל אדם המתמודד עם נכות כלשהי יש דרך משלו אותה עליו לעבור. ככל שתהליך השיקום יהיה מוצלח יותר כך ההשתלבות של אותו אדם בחברה תהיה מלאה יותר, וכך אופן התמיכה לה יזדקק ישתנה עם הזמן ויותאם לו מחדש.

אם בשלבי השיקום הראשונים ישנו צורך בהסתגלות פיזית מחדש, בלמידת הגוף מחדש ובניית התנהלות אחרת, הרי שבהמשך הדרך התנהלות זו תהפוך לשגרה ותהיה מוכרת ופשוטה הרבה יותר. כך גם ישתנו הצרכים בתמיכה רגשית, חברתית, תעסוקתית ורפואית, כל אדם על פי מצבו. חשוב לדעת כי ישנן מסגרות שונות לתמיכה, וכי הן חיוניות לתהליך השיקום ומועילות מאוד. בשלבי השיקום הראשונים עלולה להתעורר התנגדות למסגרות אלו, אך חשיבותן גדולה ביותר, הן עבור ציבור הנכים והן עבור משפחותיהם.

ליווי נפשי ותעסוקתי

גם הטראומה הנפשית שעבר אדם שמתמודד באמצע חייו עם מצב של נכות צריכה לקבל ביטוי. ליווי נפשי לאחר פציעה, תאונה או מחלה קשה הינו בכרחי על מנת לעבד את הרגשות הקשים, לצמוח מתוכם ולהצליח להתמודד עם שגרת יומיום חדשה, עם כאב הטראומה הטרייה ועם הקשיים הפיזיים והרגשיים החדשים לגמרי לאותו אדם. עמותות שונות לתמיכה בנכים מציעות עזרה נפשית ורגשית, ייעוץ , כאשר בנוסף ישנן גם קבוצות תמיכה של אנשים שעברו את אותם דברים ויכולים להבין, לייעץ ולהעניק השראה וחיזוק.

אחד הדברים החשובים מבחינת השיקום הרגשי והנפשי הוא גם השיקום התעסוקתי. פגיעה שגורמת לנכות עלולה במקרים רבים למנוע מאותו אדם המשך העסקה במקום עבודתו הקודם, צורך בהסבת מקצוע ובשינוי תכניות כולל. גם למצב זה ישנם כמובן היבטים רגשיים, ובנוסף להם ישנו צורך פרקטי בהשתלבות במעגל העבודה, יצירת שגרה שמביאה לתחושות סיפוק והגשמה, יכולת להתפרנס, להציב מטרות ויעדים חדשים ולהתפתח מקצועית וכלכלית.

כאן ניצב קושי אצל אנשים רבים הסובלים מנכות או מוגבלות מסוימת, הן מבחינת ההוצאה הכספית והזמן הדרוש לעיתים ברכישת מקצוע או תחום עיסוק חדש, והן מבחינת אפשרויות הקבלה למקומות עבודה, שהן, כאמור, לא תמיד פתוחות בפני עובד עם מגבלות זאת בשונה לעובד שאין לו מגבלות פיזיות. אחד הגופים התומכים והמושקעים בליווי נכים בארץ הוא ארגון נכי צה”ל הפועל בכל המישורים אותם הזכרנו ומציע ליווי ותמיכה צמודים לנכי צה”ל ולמשפחותיהם.

כשיש רצון הכל אפשרי! רוני כהן נפצע במלחמת לבנון הראשונה, משותק בארבע גפיו , חוליה C3 רוכב על אופניי ידיים באופן עצמאי.

שיקום נכים שנפגעו במסגרת בטחונית

נכה צה”ל הוא אדם שנפגע, נפצע או חלה עקב שירותו הצבאי בצה”ל או עקב שירותו במסגרת בטחונית אחרת מטעם המדינה. נכי צה”ל זכאים במקרים רבים לפיצויים ולהקלות שונות, כאשר בנוסף הוקם ארגון נכי צה”ל אשר פועל רבות למען נכי צה”ל בכל הארץ, ומייצר בדרכים רבות, כולל בשיתוף פעולה עם אגף שיקום נכים של משרד הביטחון, שיקום במסגרות ומסלולים שונים ומגוונים.

ארגון נכי צה”ל מפעיל חמישה מרכזים ארציים, הנקראים בית הלוחם, מרכזים שהוקמו למען נכי צה”ל ונועדו לענות על כל צרכיהם. המרכזים נמצאים בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע, ומשמשים קודם כל מסגרת קהילתית תומכת עבור נכי צה”ל ובני משפחותיהם.

מעבר לכך, מספקים בתי הלוחם פעילויות שיקום ספורטיביות התורמות לשמירה על בריאותם של נכי צה”ל ומשפיעות באופן ניכר על האספקט הנפשי הכרוך בהתמודדות עם המצב. בתי הלוחם מהווים גם מסגרת חברתית חשובה עבור נכי צה”ל שפעמים רבות חווים תחושות קשות של בדידות ושל ריחוק מהחברה שסבבה אותם עד לפני הפגיעה.

בבתי הלוחם נערכים מפגשים רב דוריים של נכי צה”ל ותיקים מול כאלו שנקלעו למצב זה רק לאחרונה, במטרה להראות לדור הצעיר יותר של נכי צה”ל ששילוב מלא בחברה וניהול חיים מלאים ומספקים הוא אפשרי וכי יש להם את כל התמיכה מסביב על מנת להגשים זאת בעצמם.

את התמיכה מציע גם אגף שיקום נכים במשרד הביטחון במסגרתו מתנהל תהליך שיקום לכל אדם שהוכרז כנכה צה”ל,  כאשר אגף זה מלווה את אותו אדם בכל היבטי השיקום האפשריים. אם מדובר בסיוע נפשי, מימון לימודי מקצוע, עזרה במציאת מקומות עבודה והשתלבות בהם, ליווי רפואי וזכאות לימי ופעילויות הבראה, טיפולי עיסוי וחמי מרפא, כולל במקרים רבים גם מימון של מלווה על פי הצורך.

גם בבתי הלוחם, בנוסף לטיולים, פעילויות העשרה, ספורט ותרבות, מוצעים טיפולים שונים הנחוצים כל כך לכל אדם הסובל מנכות כלשהי. בבבתי הלוחם ברחבי הארץ ניתן למצוא טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים משלימים, מכוני ספא ובריאות ומרפאות. בתי הלוחם, המותאמים לחלוטין מבחינת נגישות לבעלי מוגבלויות, מאפשרים קבלה של כל השירותים הנדרשים בנוחות מקסימלית.

שיקום נכי צהל

מסאז רפואי

משרד הביטחון שיקום

התקשרו עכשיו