//שיקום נוירולוגי

שיקום נוירולוגי

שיקום נוירולוגי הוא מושג שהתפתח בעשורים האחרונים הודות להתקדמות המשמעותית בעולם הרפואה והשיקום ובמקצועות הסיעוד למיניהם. למעשה, כאשר מתרחשת פגיעה נוירולוגית עקב סיבות שונות כמו נפילות, תאונת דרכים, ירי, מחלות וכדומה, מתקיימת בדרך כלל ירידה בתפקוד הנובעת מהפגיעה הנוירולוגית. הדרך להטיב את המצב ואף לנסות לחזור לתפקוד כמה שיותר נורמלי וקרוב למה שהיה לפני האירוע שגרם פגיעה, היא לעבור שיקום נוירולוגי.

מהו שיקום נוירולוגי?

שיקום נוירולוגיבגוף האדם קיימות שתי מערכות עצבים: מרכזית והיקפית. המערכת המרכזית כוללת את המוח ואת חוט השדרה והיא מקבלת ומעבירה אותות חשמליים מהמערכת ההיקפית. המערכת ההיקפית נמצאת מחוץ למערכת העצבים המרכזית, בפריפריה, והיא מקשרת את המערכת המרכזית עם הגפיים ועם איברי הגוף השונים.

פגיעה באחת ממערכות העצבים הנזכרת לעיל יכולה לנבוע מסיבות שונות כגון: תאונות דרכים, נפילות, ירי, מחלות, אירועים מוחיים, מומים גנטיים ועוד. פגיעה במערכות אלו תגרום לירידה בתפקוד המוטורי של האדם, בתנועה, בדיבור, בשיווי משקל ויכולה להשפיע על מצבו הנפשי של האדם.

כאשר מתרחשת פגיעה נוירולוגית הדרך לשקם זאת היא באמצעות שיקום הנוירולוגי, אשר עושה שימוש במספר בעלי מקצוע מהתחומים הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, הידרותרפיה ופסיכולוגיה, אשר כולם חוברים יחד על מנת לשקם את המטופל.

תחומי השיקום הנוירולוגי

כל תחום בשיקום הנוירולוגי אחראי על טיפול בהיבט אחר. פיזיותרפיה מסייעת בשיפור יכולות מוטוריות על ידי תרגילים והסתגלות לפעולות יומיומיות, קלינאי התקשורת מתעסקים ביכולת הדיבור שנפגעה, הפסיכולוגיה בהיבט הנפשי של הפגיעה והתמודדות עם הקשיים של השיקום והידרותרפיה מקלה את ביצוען של הפעולות הגופניות. כל זאת ועוד חוברים יחד לתהליך שיקום נוירולוגי אשר מאפשר למטופל לנסות ולחזור כמה שיותר לעצמו.

  • פיזיותרפיה – פיזיותרפיה היא תחום רפואי שמאפשר להרבה מאוד אנשים להשתקם מפגיעות שונות בגוף וגם מאירועים נוירולוגים. הפיזיותרפיה שואפת להחזיר את גוף האדם לאיזון לאחר הפגיעה ולחזק כמה שאפשר את השרירים ואת הגוף באופן שיתמוך בחולשות שנוצרו לאחר הפגיעה. הפיזיותרפיסט מסייע בשיפור יכולת התנועות המוטוריות על ידי חיזוקים ולימוד התנועה מחדש. המרפאים בעיסוק מעניקים כלים ללימוד פעולות יומיומיות כגון: לבישה, צחצוח, אכילה, מקלחת וכדומה.
  • קלינאי תקשורת – קלינאי תקשורת הם מומחים לדיבור ושפה באופן שמסייע לאנשים רבים להתגבר על ליקוי בדיבור מהקטן ועד החמור ביותר. כאשר מדובר בפגיעה נוירולוגית, קלינאי תקשורת יכולים לעזור בצורה משמעותית על מנת לשפר את יכולות הדיבור שנפגעה.
  • פסיכולוגיה – תחום הפסיכולוגיה בעבר נקשר למצב רוחו של האדם ולפריווילגיה לאנשים מסוימים או למי שיש לו בעיות נפשיות קשות. אך בעשורים האחרונים לא כך הדבר וידוע לכל שפסיכולוגיה מטפלת בנפש שקשורה גם לגוף בקשר ישיר. על כן, לאחר פגיעה נוירולוגית הטיפול הפסיכולוגי הוא נחוץ והכרחי ומהווה למעשה את חידוש האנרגיה והמוטיבציה של המטופל להשתפר ולהשתקם למרות כל הקשיים הרבים.
  • הידרותרפיה – ההידרותרפיה משמעותה טיפול והתעמלות במים באופן שבו משקל הגוף אינו מהווה בעיה. באופן זה יכולת נשיאת משקל הגוף משתפרת ומאפשרת לעשות בקלות יותר פעילות גופנית ולפתח יכולות גופניות בקלות רבה יותר. כאשר מדובר בשיקום נוירולוגי הדבר משמעותי מאוד מכיוון שמטופלים רבים אינם יכולים להחזיר את משקל גופם והטיפול במים מסייע לחזק את הגוף באמצעות פעילות גופנית למרות הקושי.

שלבים בשיקום נוירולוגי

בשלב הראשון יינתן השיקום הנוירולוגי במרכזים רפואיים המסייעים למטופל להתגבר על הפציעה ולהכין את עצמו לקראת יציאה לחיים החדשים תוך כדי התמודדות עם המגבלות הקשורות בכך. בשלב השני המטופל ישאף להשתלב במרכזים חוץ רפואיים על מנת לשמר ולשפר את יכולותיו הפיזיות והנפשיות מספר פעמים בשבוע לפי הצורך.

2018-11-12T11:09:38+00:00
התקשרו עכשיו