//עיסוי רפואי / ספורטיבי

עיסוי רפואי / ספורטיבי

בשנים האחרונות השתפר לאין שיעור כל נושא הרפואה הלא קונבנציונאלית אשר קשורה בין היתר בטיפול באמצעות מגע ועיסוי. למעשה, העיסוי בצורות השונות היה חלק מרכזי בטיפול, לאורך כל ההיסטוריה האנושית. שנים רבות נעשה שימוש בטיפול בכאבים דרך עיסויים ודרך מגע והדבר התפתח יחד עם ההיכרות של המערב עם עולם הרפואה הסיני וכן התפתחות של עיסוי רפואי בעולם הספורט התחרותי.

מהו עיסוי רפואי?

עיסוי רפואילמעשה, כל מגע פיזי בין מטופל למטפל שבו הייתה קיימת לחיצה, החלקה, חיכוך ומתיחה מיוחס להגדרה עיסוי.  מדובר למעשה בפעולות עיסוי בעלות פן פיזיותרפי  על הרקמות הרכות, על השלד, על המפרקים, על הגידים ועל בלוטות הלימפה במטרה למגר ליקויים מסויימים ולהביא לשיפור בריאותי בן אם מדובר בתפקוד תקין של האיברים,  גמישות השרירים, חידוש של רקמה אשר ניזוקה בעקבות פציעה כלשהי, הקלה ושיכוך של כאבי שרירים וכדומה. מעבר לכך, עיסוי רפואי מקנה יתרונות רבים בפן הפסיכולוגי בין אם מדובר ברגיעה נפשית, שיפור באיכות השינה, או טיפול בחרדות ולחץ נפשי.

עיסוי רפואי מתחלק למגוון תחומים; יש כאלה שיגדירו את התחום הפיזיותרפיסטית כעיסוי רפואי ויש כאלו שיגדירו זאת כטיפולים של רפואה סינית כמו שיאצו למשל. עם זאת כיום כבר ידוע שלא מדובר עוד בעיסויים כחלק מחבילת ספא אלא כעיסויים בעלי ערך רפואי משמעותי מאוד שמאפשר הקלה בכאבים כרוניים ושיפור התפקוד הגופני. למעשה, העיסוי הרפואי יכול להיות גם עיסויים הלקוחים מהתורה הסינית וגם מהתחומים הפרה-רפואיים כמו פיזיותרפיה.

מהו עיסוי ספורטיבי?

העיסוי הספורטיבי (עיסוי ספורטאים) בא לתת פתרונות בעיקר לצרכים של ספורטאים. העיסוי יכלול עבודה על הרקמות ויינתן באופנים שונים. עיסוי לפני עונת תחרות, בין האימונים בזמן תחרות ואחרי התחרות. העיסוי יותאם לענף הספורט שאליו האתלט משתייך. הצורך בעיסויים למטרות צרכיהם של הספורטאים התפתחו על מנת לאפשר לספורטאים לעשות את עבודתם ולהאיץ בצורה משמעותית את יכולת הריפוי של הגוף וכיווץ השרירים. כמו כן, העיסוי הספורטיבי מיועד גם לתחזוקת הגוף השוטפת בצורה שתאפשר לספורטאים לעשות את עבודתם כאשר השרירים חזקים ורפויים ומצב הגוף והרוח מאוזן רגוע ומוכן לפעולה הספורטיבית.

מה הן מטרות העיסויים?

עיסוי רפואי ועיסוי ספורטיבי מיועדים לסייע למטופל לבצע את הפעולות שהוא רוצה לעשות וזאת באמצעות גופו ורוחו. למעשה, העיסויים נועדו לחזק את גוף המטופל ולהחזיר אותו לאיזון בין אם המטופל לפני תחרות ריצה או בין אם מדובר באדם מבוגר עם בעיות פרקים. בכל המקרים העיסויים משפיעים על המרצת זרימת הדם, על ריכוך שרירים והגמשתם ועל רקמות רכות, שיפור תפקוד המערכת הלימפטית, הפחתת כאבים ודלקות, שיפור הגמשת וטווחי התנועה של הגוף, הרגשה נפשית טובה.

מהו עיסוי רקמות עמוק?

כעיקרון עיסוי רקמות עמוק כשמו כן הוא חדירה על ידי לחיצה לעומק הרקמה על מנת להגיע לאזורים מודלקים, פציעות וחבלות. בעיסוי זה לרוב  לא נשתמש בחומרי סיכה על מנת למנוע החלקה של האצבעות ואפשרות להגביר את הלחץ או להפחית לפי הצורך בשיטת הניסוי והטעייה.

עיסוי רקמות עמוק נועד להקל מצבים של כאבים באזורים שבהם יש כיווץ כמו הצוואר, הגב העליון והתחתון, הכתפיים וכן נוקשות בשרירי הרגליים. במצב שבו הכיווץ והמתח הם כרוניים, הנוקשות גורמת לחסימת דם מה שמגביל את התנועה ומגביר את הדלקתיות באזור זה. עיסוי הרקמות העמוק מסייע בשחרור הנוקשות באופן שיחזיר את המצב לקדמותו, יקל את הכאב ויפתח את התנועה. עיסוי הרקמות מתבצע על ידי שמן עיסוי ולחץ ישיר על אזור הנוקשות. עיסוי רקמות עמוק מתבצע על ידי שימוש של המטפל בקצות אצבעותיו ובמפרקים שלו ויש להיות בקשר עם המטופל לאורך הטיפול אם מתרחשת תחושה של חוסר נוחות.

עיסוי רפואי
צעד מכוון מומחים בעיסויים רפואיים
עיסוי ספורטיבי
2018-11-12T11:10:36+00:00
התקשרו עכשיו